Portfolio

Czyszczenie chemiczne - garnitury, płaszcze

Czyszczenie chemiczne - garnitury, płaszcze

Czyszczenie chemiczne zwane często „praniem na sucho” jest procesem technologicznym konserwacji wyrobów włókienniczych prowadzonym w środowisku rozpuszczalników organicznych. Tylko 10% wszelkich zabrudzeń to brud hydrofobowy – tłuszczowy, nierozpuszczalny w wodzie, który skutecznie usuwa się poprzez czyszczenie chemiczne. Dlatego zabrudzenia typu hydrofilowego - brud pigmentowy, brud rozpuszczalny i pęczniejący w wodzie wymagają w procesie czyszczenia chemicznego stosowania wspomagaczy chemicznego czyszczenia oraz miejscowego odplamiania.

Konieczność wykonywania zabiegów usuwania plam przed i po czyszczeniu często decyduje o skuteczności czyszczenia chemicznego i tym samym jakości usług.

W decydującym stopniu na jakość i efektywność procesu chemicznego czyszczenia wpływa obróbka wstępna odzieży, bez której samo czyszczenie chemiczne nie da zadowalających rezultatów. Jest ona czasochłonna i polega na wstępnym zaczyszczaniu miejsc intensywnie zabrudzonych i trudno usuwalnych zaplamień, mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń (kurzu, pyłu, włókien) ze szwów, zakładek, mankietów rękawów i spodni, kieszeni, przodów, zgięć rękawów itp., za pomocą narzędzi oraz końcowym odplamianiu. Trudno ustalić sposób postępowania, który w każdym przypadku daje najlepsze efekty. Bardzo istotne znaczenie ma dobór właściwych odplamiaczy i kolejność ich stosowania, bo często gwarantuje usunięcie plam. Bywa jednak tak, że niektóre plamy barwne nie dają się w ogóle usunąć, szczególnie gdy plamy te występują na wyrobach barwionych. Ważne jest, aby nigdy nie próbować odplamiania tzw. „sposobem domowym” tkanin, dla których jest zalecone czyszczenie chemiczne, ponieważ często te sposoby są zawodne i uniemożliwiają usunięcie plam w pralni chemicznej.

Dalsze efekty czyszczenia chemicznego zapewnia wykończenie odzieży, które ma za zadanie przywrócenie odzieży jej pierwotnego chwytu, kształtu, formy i wyglądu powierzchni. Te efekty uzyskujemy dzięki procesowi prasowania i formowania odzieży fasonowej wykańczanej na specjalnym obrotowym manekinie z parowaniem i specjalnymi programami oraz pneumatycznym rozciąganiem i formowaniem rękawów oraz wykańczaniu na stołach prasowalniczych z odciągiem, nadmuchem i parowaniem.

Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne w postaci usunięcia zmechaceń, odświeżenia zapachowego, wygładzenia i nadania apretury przyczyniają się do końcowej jakości usługi wyróżniającej się dbałością i dokładnością.

Czyści się chemicznie wszelką garderobę ze znakiem konserwacji „P”, np. płaszcze i kurtki flauszowe i wełniane, marynarki, żakiety, spodnie oraz wszelkie tkaniny, dla których wskazane jest tylko czyszczenie chemiczne.

 

Date

22 stycznia 2015

Tags

apretura, czyszczenie garniturów, garnitur, pranie, pranie futra sztucznego, pranie garniturów, pranie kurtek, pranie plaszcza, pranie płaszczy, pranie smokingu, pranie spodni, pranie żakietów