Portfolio

Pranie wodne

Pranie wodne

Oferujemy pranie wodne bielizny pościelowej - pościeli, ręczników, bielizny stołowej - obrusów, serwet, wszelkiej bielizny płaskiej.

Standardem technologicznym w naszej pralni jest:

  • pranie indywidualne - każde zlecenie prane jest w oddzielnych kąpielach piorących (tzn. jeden klient – jeden wsad)
  • pranie w cyklu 2-kąpielowym (pranie wstępne i pranie zasadnicze)
  • najskuteczniejsze i najbardziej efektywne metody usuwania zabrudzeń (cukier, sól, napoje, białko i skrobia, także tłuszcze a nawet farby i barwniki)
  • stosowanie najwyższej jakości środków piorących, skutecznych i chroniących tkaniny co daje żywsze kolory i przyjemny zapach
  • krochmalenie (wg życzenia klienta)
  • zmiękczanie (wg życzenia klienta)
  • wywabianie plam

Prasowanie pościeli, bielizny stołowej, bielizny płaskiej następuje mechanicznie przy użyciu prasownicy – magla lub ręcznie, jeżeli to konieczne z powodu rodzaju tkaniny, suwaków, nap, koronek, haftów, falban, aplikacji ozdobnych.

Przywracanie pierwotnego kształtu wyrobów (prasowanie, maglowanie, parowanie) jest czynnością niezwykle czasochłonną, zaoszczędzicie Państwo swój cenny czas przekazując te obowiązki naszej pralni.

W naszej pralni proces przeprowadza się w pralnicach o bardzo różnej ładowności, od kilku do kilkudziesięciu kilogramów bielizny. Cały cykl prania, zależnie od rodzaju obrabianej bielizny i zastosowanych pralnic, zamyka się w czasie 40-90 min.

Zlecenia realizujemy w terminach możliwie najszybszych, tego samego dnia, z dnia na dzień lub 3 dni najdłużej.

Pranie wodne to po prostu proces usuwania zabrudzeń z bielizny i innych wyrobów włókienniczych w wodnych roztworach środków piorących. To najbardziej popularna usługa, ponieważ woda to najbardziej skuteczny rozpuszczalnik wielu składników brudu naturalnego i medium o wysokim działaniu piorącym w usuwaniu zabrudzeń.

Pranie ma za zadanie przywrócenie bieliźnie lub odzieży jej stanu tzn. czystości i kształtu, który utraciła częściowo w wyniku użytkowania.

Pranie mechaniczne i przepływ kąpieli piorącej, działanie chemiczne, temperatura kąpieli i czas jej trwania są podstawowymi czynnikami całego procesu.

Brud z otoczenia osadza się przede wszystkim na odzieży wierzchniej, natomiast substancje wydzielane przez organizm osadzają się na bieliźnie znajdującej się w bezpośrednim kontakcie z ciałem ludzkim. Zabrudzenia odzieży i bielizny różnią się w sposób zasadniczy składem chemicznym.

Osadzanie brudu zależy nie tylko od składu, lecz także od właściwości fizykochemicznych włókien, warunków mechanicznych, np. tarcie i warunków klimatycznych, np. wilgotność, temperatura.

Dobór technologii prania i środków piorących zależy od rodzaju zabrudzeń:

Zabrudzenia hydrofobowe - nie rozpuszczają się w wodzie - tłuszcze, oleje, woski, żywice naturalne, syntetyczne, smoły, lakiery, cementy, zaprawy murarskie, pyły metaliczne, krzemiany, tlenki metali, sadza.

Zabrudzenia hydrofilowe - rozpuszczają się w wodzie, jak sole, cukry, niektóre barwniki, częściowo białka ze względu na fakt, że pęcznieją one w wodzie i dają się łatwo wypłukiwać z podłoża.

Zabrudzenia liofilowe - zabrudzenia typu barwnikowego, rozpuszczalne w tłuszczach, a razem z nimi dyfundujące w głąb niektórych włókien chemicznych. Są to zabrudzenia nadzwyczaj trudne do usunięcia ze względu na silne związanie z włóknem.

Istnieją jeszcze tzw. zabrudzenia wtórne, do których należą zaszarzenia wynikłe z redepozycji brudu z kąpieli piorącej, zażółcenia spowodowane obecnością żelaza w wodzie i wreszcie tzw. krwawienie barwników.

Na brudzenie się odzieży i bielizny ogromny wpływ ma rodzaj włókien i struktura wyrobu. Tkaniny o luźnym splocie, wyroby puszyste i dzianiny zgarniają więcej kurzu niż wyroby o splotach ścisłych, gładkie.

 

Date

22 stycznia 2015

Tags

pranie, pranie kocy, pranie kożucha ekologicznego, pranie obrusów, pranie pościeli, pranie ręczników, pranie śpiwora, pranie wodne