Portfolio

Pranie firan i zasłon

Pranie firan i zasłon

Stosujemy różne technologie prania i czyszczenia tkanin dekoracyjnych w zależności od ich rodzaju i składu surowcowego – pranie wodne, czyszczenie chemiczne, czyszczenie „na mokro”.

Istnieje wiele rodzajów tkanin wykorzystywanych do dekoracji wnętrz stosowanych jako zasłony, kotary, firany, narzuty. Wśród wielu nazw gatunków tkanin – szenile, żakardy, welury, plusze, mikrofazy, satyny, tafty, organtyny, woale itd. – zgubić się jest całkiem łatwo.
Różnorodność tkanin dekoracyjnych dostępnych na rynku stawia nas przed dylematem: jaką tkaninę wybrać, która będzie najlepsza – gustowna, efektowna, praktyczna, łatwa w konserwacji i najodpowiedniejsza dla wnętrza.

Właściwości użytkowe tkaniny poznajemy po surowcach, z których została ona wykonana - grubości nitki, rodzaju splotu oraz ilości osnowy i wątku, które określają również grubość tkaniny (gramatura), wytrzymałość na rozciąganie i ścieralność, odporność na promienie UV pozwala nam stwierdzić jak szybko kolor tkaniny spłowieje od promieni światła dziennego.

Kolejną właściwością materiału jest sposób pielęgnacji tkaniny i stopień trudności jej czyszczenia. Na rynku obecnych jest wiele tkanin, produkowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, dzięki którym ich czyszczenie i pielęgnacja jest bardzo łatwa.

Niestety nie wszystkie zasłony możemy samodzielnie wyprać w domu - te grubsze, ciężkie, wykonane z weluru czy pluszu bezwzględnie należy oddawać do pralni. Sami możemy je tylko zniszczyć - skurczą się, ściągną, stracą kolor i nie będą się nadawały do użytku. Jedyne, co możemy zrobić, to regularnie je trzepać, odświeżać nawet przy użyciu odkurzacza. Żeby zachowały ładny wygląd i były czyste, trzeba je jednak prać w całości przynajmniej dwa razy do roku.

Firany są siedliskiem kurzu i dymu tytoniowego, sadzy i tłuszczu, stają się żółte i nieestetyczne. Powinno się więc je prać w czasie każdego większego sprzątania. Firanki bawełniane lub lniane narażone na działanie promieni słonecznych często żółkną i pękają. Aby przywrócić im świeżość, nie niszcząc delikatnej tkaniny, trzeba zastosować odpowiednie preparaty i wybrać właściwą technikę prania lub czyszczenia. Aby odzyskać ich pierwotny kolor i wygląd najlepiej oddać firany do prania w pralni.

Dzięki zastosowaniu w pralni specjalistycznych środków i właściwego oprogramowania do prania lub czyszczenia oraz odpowiedniego prasowania pozbędziesz się kłopotu a firany i zasłony odzyskają swój urok.

W zależności od rodzaju tkaniny firan lub zasłon dobieramy najwłaściwszą technologię, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Stosujemy pranie wodne, czyszczenie na sucho lub czyszczenie na mokro – Lagoon.

Wydaje się, że pranie firan i zasłon to rzecz na tyle łatwa, że można to robić w domu. Trzeba jednak uważać, aby nie zniszczyć tkaniny poprzez np. nadmierne wygniecenie podczas prania, zbyt wysoką temperaturę prania lub prasowania, zżółknięcia lub zszarzenia, rozciągnięcia, wykurcz.

Najbezpieczniej zlecić profesjonalnej pralni, która dobierze odpowiednią technologię do każdej tkaniny.  

Oto niektóre z najczęściej spotykanych gatunków tkanin dekoracyjnych, które można czyścić i prać w naszej pralni:

  • Szenile - są to grube, miękkie tkaniny najbardziej zaawansowane technicznie wytwarzane z włókien szenilowych, składających się z dwóch prostych, skręconych ze sobą nici, pomiędzy którymi umieszcza się włókna cięte tworzące włos. Dzięki temu tkanina otrzymuje strukturę podobną do weluru lub pluszu oraz niepowtarzalny, puszysty dotyk. Dodatkowo, tkaniny szenilowe odznaczają się żywymi kolorami i szeroką paletą wzorów. Tkaniny szenilowe idealnie nadają się na ciężkie zasłony i kotary.
  • Welury - zwane aksamitami gładka lub wzorzysta tkanina z miękkim włoskiem z rodziny pluszy otrzymywana przez przecięcie nitek dodatkowej osnowy runowej. Welur jest tkanina o bardzo krótkim włosie, często przez to mylony z zamszem. Wytwarzany jest obecnie techniką tkania rózgowego, która pozwala uzyskać bardzo miękką i delikatną okrywę włókienną, stąd zastosowanie tkanin m.in. na zasłony i kotary.
  • Plusze - miękka, puszysta  tkanina z okrywą runową powstałą przez miejscowe przecięcie niektórych nitek osnowy lub wątku i częściowe rozwłóknienie utworzonych końców. Ich specyficzny sposób tkania i rodzaj włókien do tego wykorzystywany sprawia, że tkaniny pluszowe lśnią, błyszczą się pięknie odbijając padające na nie światło. Tkaniny pluszowe wykorzystywane są jako tkanina dekoracyjna na wszelkiego rodzaju kotary, narzuty czy poduszki. Plusz aż do końca średniowiecza był atrybutem królewskim, więc był tkaniną bardzo rzadką i drogą. Dzisiejszy plusz najczęściej wytwarzany jest z włókien bawełny, wiskozy lub włókien syntetycznych. Tkaniny pluszowe wbrew pozorom są bardzo łatwe w obróbce i pozwalają uzyskać piękny i bogaty efekt.
  • Żakardy - tkaniny o bardzo dużych skomplikowanych wzorach jedno lub wielobarwnych tkanych na krosnach o bardzo skomplikowanym mechanizmie wynalezionym przez francuskiego tkacza Joseph'a Marie Jacquard w 1805 roku. Cechą żakardu jest to, że motyw lewej strony jest odwróconym odbiciem wzoru widocznego na prawej stronie tkaniny. Luksusowe i stylowe dzięki niepowtarzalnemu charakterowi idealnie nadają się na zasłony czy dekoracje. Żakardy są tkaninami bardzo stabilnymi dzięki temu bardzo poszukiwanymi na rynku, wyrabianymi z lnu, bawełny, włókien sztucznych i syntetycznych. Cienkie żakardy stosuje się do dekoracji okien, grubsze idealnie nadają się na wszelkiego rodzaju narzuty i kotary. Do tkanin żakardowych zaliczamy adamaszek. Jest on najczęściej jednobarwny. Adamaszki stosuje się na pokrycia kołder, narzut. Inną odmianą tkaniny żakardowej jest brokat - gruba tkanina z wypukłym, wzorzystym wzorem przetykanym przędzą metalową złotą lub srebrną. Żakardy to tkaniny bardzo eleganckie, praktyczne i łatwe w utrzymaniu.
  • Mikrofazy - syntetyczna tkanina z meszkiem i lekkim połyskiem, wyjątkowo miękka i sprężysta.
  • Alcantara - miękka i wytrzymała tkanina przypominająca swoim wyglądem zamsz, produkowana z ultradrobnych mikrowłókien przy użyciu skomplikowanych nowoczesnych technologii. Jej zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości.
  • Satyna, atłas - tkanina wykonana z włókien poliestrowych (narzuty, zasłony) lub bawełnianych (pościel). Jej prawa strona jest błyszcząca i ładnie się prezentuje, natomiast strona lewa jest matowa. Mocno mnąca, wymaga prasowania, jeśli nie jest kreszowana lub pikowana.
  • Tafta - to tkanina zasłonowa z włókien jedwabnych (naturalnych lub sztucznych). Jest nieco sztywna, szeleszcząca i pięknie się prezentuje, a to dlatego że jest ona tkaniną błyszczącą, dającą piękne efekty kolorystyczne, w zależności od kąta padania światła oraz intensywności oświetlenia. Ponadto jest przykładem tkaniny gładkiej, która nie przepuszcza światła. W związku z tym nie tylko ozdabia wnętrze, ale także w razie potrzeby nie wpuszcza do niego promieni słonecznych. Używana zazwyczaj do szycia ekskluzywnych zasłon.
  • Organtyna - rodzaj luźno tkanej bawełny lub poliestru, tkanina jest całkowicie przezroczysta, błyszcząca. Niezwykle efektowna jako firana lub komplet firan i zasłon. Stosowana jest zarówno do wykonania firan jak i zasłon.
  • Woal - wykonany z mocno skręconych włókien, często bywa mieszanką bawełny i poliestru. Tkanina stosowana zarówno na firany jak i zasłony. Przepuszcza światło lecz jest nieprzejrzysty.
  • Len i bawełna są klasycznym przykładem tkanin lekkich i naturalnych. Naturalnie ozdabiają nasze okna, a równocześnie nie elektryzują się i są antyalergiczne. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się we wnętrzach, które potrzebują takich cech tkanin.

 

Date

23 stycznia 2015

Tags

czyszczenie chemiczne, pranie, pranie firan, pranie kotar, pranie zasłon