Portfolio

Prasowanie i magiel

Prasowanie i magiel

Proces wykończenia odzieży i bielizny płaskiej ma za zadanie przywrócenie pierwotnego chwytu, kształtu, formy i wyglądu powierzchni. Pod wpływem podwyższonej temperatury, odpowiedniego docisku i wilgoci włókna zmieniają swoją strukturę tak, aby stały się podatne na formowanie.

Dla poszczególnych rodzajów włókien zostały ustalone optymalne temperatury prasowania, przy których uzyskuje się najlepsze efekty wygładzania a wyroby nie ulegają destrukcji termicznej, np.:

  • Poliamid                     90 – 120 .C
  • Jedwab                     120 – 160 .C
  • Poliester                   150 – 160 .C
  • Wełna                       160 – 180 .C
  • Bawełna                    190 – 220 .C
  • Len                                    220 .C

Prasowanie odbywa się przy użyciu finiszujących urządzeń do profesjonalnego wykończenia odzieży fasonowej - to specjalistyczne stoły do prasowania z żelazkiem parowym i manekin formujący do marynarek, koszul, płaszczy.  

Prasowanie na manekinie parowym pozwala uzyskać wyższą jakość wykończenia garderoby poprzez przywrócenie pierwotnego wyglądu i kształtu odzieży zdeformowanej podczas procesu prania. Odzież jest umieszczana na manekinie, przody, plecy, rękawy są podłączone do urządzeń napinających i rozciągane. Czas naparowywania i przedmuchiwania gorącym powietrzem zależy od masy odzieży, od tego jak bardzo jest delikatna i od typu tkanin z jakich jest wykończana. Na przykład naturalny jedwab będzie poddawany krótszemu czasowi działania pary i gorącego powietrza, żeby uniknąć skrzywień materiału.

Prasowanie odbywa się na specjalistycznych stołach do prasowania o specjalnym kształcie, dzięki któremu można rozprostować zagięcia i naciągnąć materiał. Wbudowany zasysacz przytrzymuje tkaniny na stole oraz pozwala im wyschnąć. Nadmuch w stole ułatwia prasowanie delikatnych tkanin, a żelazko parowo-elektryczne z teflonową stopą nie deformuje struktury tkanin pozwala osiągnąć najwyższą jakość prasowania. rozprostowuje zagięcia, naciąga materiał

Możliwości formowania i profesjonalnego prasowania pozwalają nam oferować usługę prasowania każdej garderoby począwszy od codziennej odzieży, koszul i skończywszy na płaszczu, kurtce bądź firanie, zasłonie czy narzucie.

Dotrzymujemy doskonałej jakości wykończenia nieporównywalnej do jakości bez używania manekina parowego.

Maglowanie – pościeli, bielizny stołowej (obrusów, serwet), ręczników i każdej bielizny płaskiej odbywa się przy użyciu magla suszącego tzw. walcowego z niezbędnym pomiarem wilgotności – automatyczne dopasowywanie prędkości maglowania do wilgotności i gramatury tkanin.

Stosowana w naszej pralni technologia maglowania (bielizna płaska) oparta jest na maglu suszącym tzw. walcowym z niezbędnym pomiarem wilgotności, który umożliwia automatyczne dopasowywanie prędkości maglowania do wilgotności i gramatury tkanin.

Maglowanie tkanin syntetycznych nie może odbywać się w wysokiej temperaturze, przy zbyt dużym nacisku oraz przy małej prędkości walca.

Maglowanie tkanin naturalnych z kolei wymaga większego nacisku i temperatury dla maksymalnego odparowania wody.

Niestety tkaniny syntetyczne oraz wykonane z mieszanek włókien są mniej wytrzymałe. Przędza syntetyczna zmienia kształt – ulega zgnieceniu, wydłuża się i zmienia barwę. Jej wytrzymałość na zrywanie znacznie maleje.

Najczęstszym uszkodzeniem tkaniny z przędzy syntetycznej lub z przędzy z domieszkami włókien naturalnych, jest zmarszczenie tkaniny. Tkaniny z włókien naturalnych posiadają dużą wytrzymałość na zrywanie, aby jednak osiągnąć zamierzoną jakość należy zwiększyć temperaturę i zmniejszyć prędkość obrotu walca zwiększając tym samym koszty eksploatacyjne i zmniejszając wydajność.

Personel pralni precyzyjnie dobiera proces i programy maglowania do tkanin. Tkaniny po maglowaniu są gorące, dlatego nie są pakowane w ścisłą folię bez dostępu powietrza, gdyż wewnątrz paczki może pojawić się wilgoć. Stosujemy specjalną folię na pakowarkach automatycznych a przed zapakowaniem pozostawiamy tkaniny przez pewien czas po maglowaniu, aby naturalnie „odparowały”.

Struktury tekstyliów są zazwyczaj tworzone przez tkanie, dzianie oraz inne procesy. Różne włókna mogą mieć bardzo różną strukturę i wytrzymałość; istnieje wiele różnych sposobów kompozycji włókien, w pełnym zakresie od bardzo twardych i wytrzymałych do luźnych i bardzo delikatnych.

Udział przędz z włókien syntetycznych w produkcji tkanin z roku na rok zwiększa się gdyż są one dużo tańsze od przędz z włókien naturalnych. Wraz ze wzrostem stosowania przędz z włókien syntetycznych rośnie także ich jakość. Z przędz wykonanych z mieszanek włókien syntetycznych z włóknami naturalnymi tka się obecnie ok. 70% tkanin.

Dziś jest już niemożliwe rozróżnienie organoleptycznie czy jest to tkanina z włókien naturalnych czy z mieszanek z włóknami syntetycznymi.

 

 

Date

23 stycznia 2015

Tags

krochmalenie, magiel, maglowanie obrusów, maglowanie pościeli, maglowanie ręczników, prasowanie