Portfolio

Pranie pościeli z pierza i puchu

Pranie pościeli z pierza i puchu

Tradycyjne kołdry i poduszki z doskonale znanym od wielu pokoleń wypełnieniem naturalnym, jakim jest mieszanka pierza i puchu, który posiada specyficzne właściwości tj. miękkość, lekkość i sprężystość.
Spośród szerokiej oferty wyrobów pościelowych nie zawsze łatwo wybrać jest te, które wyróżniają się najwyższą jakością. Dlatego warto zapoznać się z opiniami doświadczonych ekspertów, którzy twierdzą, że klasyfikacja cieplna kołdry nie zależy od ilości zawartego w niej wypełnienia, ale od jego jakości.  

Puch, a szczególnie puch gęsi, to wypełnienie o wiele lepsze niż pierze, a im lepszy puch, tym mniej go potrzeba. Kołdry wypełnione puchem gęsim są bardzo lekkie i nie zajmują wiele miejsca, a grzeją lepiej, niż cięższe i grubsze kołdry z pierza. Pościel z puchu i pierza dzięki doskonałym właściwościom izolującym ma zaletę wchłaniania i odprowadzania wilgoci z ludzkiego ciała w czasie snu. Puch jest długowieczny i odpowiednio konserwowany będzie służył długo.

Zaleca się wietrzenie pościeli często podczas suchej, wietrznej pogody, najlepiej w chłodne, suche, a nawet mroźne dni (w temp. poniżej 15°C roztocza kurzu przestają się rozmnażać, a w –18°C giną), z dala od słońca (powoduje wykruszanie się puchu i pierza).

Producenci zalecają najczęściej pranie wodne, ponieważ puch można prać w wodzie z użyciem delikatnych środków.  Bardzo ważny jest proces suszenia, ponieważ puch może się sfilcować. Aby tego uniknąć, pościel należy jak najszybciej wysuszyć, nie dopuszczając do długiego pozostania mokrego, zbrylonego puchu bez wysuszenia. Najlepiej w dużej suszarce bębnowej. Mimo sugestii wielu producentów puchu nie powinno się prać chemicznie. Takie pranie może zniszczyć delikatną strukturę biologiczną puchu, przesuszyć go, spowodować kruszenie i utratę puchoszczelności.

Prawdziwa puchowa kołdra i poducha jest miękka, nie zlepia się w twarde grudki ani nie przesuwa się we wnętrzu wsypy. Kołdrę puchową powinno się czyścić raz na 3 lata, poduszki co rok, ponieważ głowa częściej się poci. Najwyższy czas pomyśleć o tym, gdy w poduszce wyczuwamy ubite, ciężkie grudy, których nie da się rozbić podczas "klepania”.  Wtedy najlepiej udać się do pralni, która potrafi prać pościel puchową.

Date

22 stycznia 2015

Tags

pierze, pranie, pranie pościeli, pranie ręczników, pranie śpiwora, puch