Portfolio

Pranie pokrowców na materace i kanapy

Pranie pokrowców na materace i kanapy

Nie każdy z nas podczas zakupu kanapy lub materaca do łóżka zastanawia się jak prać lub czyścić pokrowce i narzuty, które je ochraniają. Wszelkie pokrowce i narzuty zwykle można bezpiecznie prać w kąpieli wodnej lub czyścić chemicznie, jednak dla uzyskania pewności trzeba zapoznać się z dołączonymi do nich zaleceniami producenta. Jeśli takich nie posiadamy, na pewno uzyskamy informacje bezpośrednio u wytwórcy, często na jego stronie internetowej są opisane sposoby konserwacji.

Pokrowce bez wyraźnego wskazania możliwości prania, nie należy czyścić chemicznie, prać na mokro lub czyścić przy pomocy pary wodnej, nie należy ich suszyć na słońcu, a materac powinien być regularnie wietrzony, ewentualne zabrudzenia należy czyścić wilgotną ściereczką. Jednak taki sposób czyszczenia jest tylko powierzchowny i nie zawsze pozwoli usunąć zabrudzenia, pozostawia natomiast ślady zacieku. Dlatego ważne jest, aby przy zakupie zwracać uwagę na sposoby konserwacji, zawsze taka informacja jest dołączona do produktu, najczęściej wszyta na brzegu. Do każdego materaca wszywana jest metka zawierająca wskazówki pielęgnacyjne, łatwo zatem jest sprawdzić czy pokrowiec jest przeznaczony do prania, czy też nie.

Warto przestrzegać tych wskazówek, aby z powodu niewłaściwej pielęgnacji nie zniszczyć pokrowca. Najbardziej praktyczne są narzuty i pokrowce, które można prać w wodzie. Daje to największe szanse na usunięcie wszelkich zabrudzeń przy zastosowaniu odpowiednich odplamiaczy i prawdziwy efekt higieny i czystości. Czyszczenie chemiczne stosuje się przeważnie wtedy, gdy tkanina pokrowca lub jego wypełnienie wykonane są z wełny w niskim stopniu przetworzonej. Na rynku występują pokrowce tzw. Lato-Zima, posiadają dwie oznaczone strony: z bawełny - przeznaczony na lato i z wełny owczej - przeznaczony na zimę. Niestety tego typu pokrowce nie nadają się do prania.

Pranie pokrowców lub narzut wymaga właściwych środków piorących i apretujących, dzięki którym zabrudzenia zostaną usunięte i tkanina zabezpieczona przed kurzem i elektryzowaniem się, pachnąca i przyjemna w dotyku. Odpowiedniej wielkości bęben i specjalny program prania gwarantują właściwe wypłukanie wszelkich zabrudzeń. Zbyt mała pojemność może być również przyczyną trwałych zagnieceń, które są nieodwracalne i świadczą o zniekształceniu struktury wypełnienia pokrowca.

Pokrowce wykonane z tkanin typu jersey, ecosphere tencel, aloe vera, stressfree, seacell, medicott silverguard lub coolmax (bez stron lato/zima) w większości nadają się do prania nawet w temperaturze 60°C. Pokrowce pikowane obustronnie ociepliną z zamkami błyskawicznymi, antyalergiczne z dodatkiem alg morskich, wyciągu z aloesu, pokrowce wykonane w technologii AEGIS Microbe Shield i MEDICOTT SLIVERGUARD z zastosowaniem nitki ze srebra nadają się do wielokrotnego prania w kąpielach wodnych w temperaturze 60°C. Zwłaszcza wszystkie materace antyalergiczne powinny posiadać pokrowce zdejmowalne, które można prać w wodzie. Aby utrzymać je w należytej czystości należy regularnie, przynajmniej dwa razy w roku je prać.

Regularna dbałość o pokrowce i narzuty, ich czyszczenie i pielęgnowanie sprawi, że materace i kanapy będą nie tylko ładnie i estetycznie prezentować się, ale także przedłuży to ich żywotność i zapewni nam komfort z ich korzystania.

 

Date

23 stycznia 2015

Tags

czyszczenie chemiczne, pranie, pranie narzut, pranie pokrowca na materac, pranie wodne