Portfolio

Pranie pościeli wełnianej

Pranie pościeli wełnianej

Konserwacja wyrobów wełnianych zwłaszcza pościeli wełnianej wymaga dużej ostrożności. Wełna jest włóknem zwierzęcym i inaczej reaguje na wysoką temperaturę i czynniki chemiczne niż włókna roślinne. Wyroby wełniane prane niewłaściwie kurczą się, filcują i tracą pierwotny wygląd. Efekt „filcowania” wełny powstaje przez nieodpowiednie działania mechaniczne lub chemiczne. Bywa także efektem niepożądanym, występującym w następstwie nieodpowiedniej obróbki włókien lub niewłaściwej eksploatacji wykonanych z nich wyrobów.

Pościel z wełny zaleca się prać ręcznie lub w pralce mechanicznej na bardzo wolnych i niskich obrotach, w letniej wodzie o temperaturze nie przekraczającej 30 stopni z dodatkiem delikatnych detergentów czyszczących zawierających lanolinę przeznaczonych do wyrobów z wełny.
Do prania trzeba używać płynów z zawartością lanoliny i produkowanych na bazie surowców naturalnych. Lanolina jest woskiem zwierzęcym otrzymywanym podczas czyszczenia wełny owczej (tzw. "tłuszczopotem owczym"). Stanowi mieszaninę estrów kwasów tłuszczowych ze sterolami (m.in. z cholesterolem). Ma postać żółtawej, lepkiej masy tworzącej z wodą emulsję.
Pościeli nie należy wykręcać, natomiast suszyć w pozycji rozłożonej, poziomej, aby zapobiec rozciąganiu i deformacji. Można ją czyścić chemicznie – „na sucho” z użyciem peramonu.

W naszej pralni mogą Państwo wyprać pościel wełnianą - kołdry, materace, podkłady i poduszki z wełny wielbłądziej, z merynosów australijskich i europejskich, z kóz kaszmirskich oraz z lamy.
Mamy doświadczenie w praniu pościeli takich firm jak: Sensitive, Złote runo, Lama gold, Woolstar, Remes, Wooltex-Tedex, Woolland oraz innych.

Wyroby wełniane posiadają ogromne właściwości do wchłaniania wilgoci (nawet do 30% swojej masy), nie sprawiając przy tym wrażenia mokrych. Wełna jest surowcem zdrowym i przyjaznym dla człowieka. Włókno wełniane reaguje w wysokim stopniu na zmiany temperatury otoczenia, gdy jest zimno kurczy się, a rozpręża gdy jest gorąco. Dzięki temu zimą doskonale grzeje, a latem chroni przed poceniem i przegrzaniem organizmu.

Wełna zawiera lanolinę, czyli tłuszcz zwierzęcy, który chroni włos wełny przed zabrudzeniem. Dzięki lanolinie wełna jest bardzo łatwa w czyszczeniu i wystarczy prać ją co 6 miesięcy, aby zachować higienę oraz właściwości wełny na wiele lat. Lanolina również korzystnie wpływa na jakość i elastyczność wełny.

Ze względu na swoje higroskopijne właściwości wełna posiada zdolność wchłaniania i utrzymywania w sobie dużej ilości wilgoci przyswajanej z otoczenia. Dlatego też wyroby wełniane dobrze wchłaniają ludzki pot. Wysoka higroskopijność wpływa również na termiczne właściwości (wchłoniętej wilgoci nie oddaje intensywnie i zużywa mniej ciepła z otoczenia chroniąc przed chłodem). Ilość zawartego we włóknach powietrza nie ulega zmianie w czasie użytkowania wyrobów, ponieważ dzięki sprężystości nie ulegają one odkształceniom trwałym. Warunkuje to dobrą izolację cieplną i ciepły charakter chwytu wyrobów wełnianych.

Wełny najwyższej jakości nie drażnią skóry, nie wywołują alergii, eliminują szkodliwe dla organizmu jony dodatnie, zastępując je jonami ujemnymi, przyjaznymi organizmowi ludzkiemu.

Powoduje to, że czujemy się wypoczęci, nie ulegamy nadmiernej pobudliwości, zmniejszają się bóle mięśni, zwiększa się odporność naszego organizmu. Jej działanie powoduje, że mięśnie zmienione chorobowo, poddawane są stałemu, łagodnemu ciepłu. Zmniejsza to ich napięcie i ból, działa profilaktycznie pobudzając zakończenia nerwowe.

Najlepszej jakości wełna pochodzi od ras owiec merynos. Charakteryzuje się największymi właściwościami karbikowatości i skręcie każdego włosa zatrzymując w sobie i wokół siebie warstwy powietrza, dlatego jest najlepszym izolatorem chroniącym nas przed zimnem.

Date

23 stycznia 2015

Tags

pranie, pranie kocy, pranie kołdry, pranie narzut, pranie podkładów, pranie poduszki, pranie pościeli, wełna